Emtia Senetleri Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlere  emtia senetleri nedir, nasıl alınır konusu ile ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağız. Bilindiği gibi günümüzde yatırımcılar farklı alanlarda yatırımlar yapmaya çalışmaktadır. Bunun için farklı sistemler sunulmaktadır.

 

Emtia kelimesinden ilk olarak açıklamaya başlayacak olursak aslında ticarete konu tüm mallar için bu belirtilen bir kelimedir. Alım satım işlemlerinin söz konusu olması durumunda tüm alım satım ürünleri emtia olarak kayda alınmaktadır. Tüm bu işlemler de emtia borsasında işlem yapılarak sonuç verilir. Borsalarda bu işlemler senetlerle yapılmaktadır. Bunun için alıcı ve satıcının güvence altında olması her zaman için esas alınır. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği tarafından ülkemizde bu işlemler yapılmaktadır. Güvence altında olması adına yapılan bu işlemler için 133 emtia borsasında alım ve satım işlemlerinin yapılabildiğini bilmelisiniz. Özellikle yatırım anlamında bu değerlendirmeleri gerçekleştirmek isteyenler adına fayda sağlamaktadır.

Emtia Senetleri Değerlendirmeleri

Emtia senetleri değerlendirmek isteyenler iin de önemli hususlar bulunmaktadır. Özellikle yatırımcıların kafasında bir çok soru işareti bulunabilir. Finans piyasaları için özellikle yeni yatırım yapan yatırımcılar için büyük önem arz etmektedir. Alım ve satım işlemleri göz önünde bulundurulduğunda yatırımcılar bu konuda teminat isteyebilirler. Yatırımcı açısından parayı değerlendirirken aynı zamanda da garanti konusu oluşması çok önemlidir.

 

Emtia senedinde sözleşme buna bağlı olarak oluşturulmaktadır. Bunun için taşınmakta olan kişiye özel temsilen bir sözleşme yapılmaktadır. Depolanan ve ya muhafaza edilen özel alanlar bu noktada göz önünde bulundurulur. Bu senetler genel anlamda çok değerli evrak hükmünde olarak değerlendirilmektedir.

Emtia Senetleri Güvence Altında Değerlendirilmektedir

Evrakın niteliği genel anlamda malın rehin alınmasıyla birlikte aynı zamanda da devredilmesini sağlamaktadır. Bu anlamda Satıcı tarafından bu sistemler emtia alımında verilmektedir.

 

Bu evraklar bir çeşit sözleşme olarak nitelendirilmektedir. Emtia senedi değerlendirmesi bu anlamda ipotek ve ya kredi anlaşmasına benzerlik gösterir. Temerrüde düşmesi durumu bu anlamda borçluya güven verilmesi için oluşturulur. Emtia senetleri özellikle aşama olarak değerlendirildiğinde alım ve satım değerleri göz önünde bulundurulduğunda ticaretin güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Güvence sistemleri de bu anlamda dikkate alınarak sunumu sağlanmış olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.