Başarılı Bütçe Oluşturma

Başarılı Bütçe Oluşturma

Başarılı Bütçe Oluşturma; bir şirketin, fabrikanın ya da bir kuruluşun gelecek zamanda belirli bir süre için tasarlamış olduğu gelir ve giderlerin tümüne verilen isimdir. Bütçe hazırlamak her geçen gün önemi daha da artış gösteren son derece önemli bir konudur.

Özellikle işlevsel bir sürece sahip olan firmalarda satış hedeflerinin belirlenme sürecinde, üretim, satın alma ve satış yapma planlamalarının yapılmasında, yatırım hedeflerinin belirlenmesinde, maliyet düzenlemelerinin ve kontrolünün yapılmasında, zaman ve proje yönetiminin yapılmasında başarılı bir şekilde çalışmak ve firma hedeflerine en kısa sürede ulaşma konusunda bütçe oluşturma son derece önemli bir konuma sahiptir. Firma içerisinde kısa bir süre içerisinde başarıya ulaşmak için gerçekçi, detaylı ve profesyonel biçimde bütçe oluşturmak oldukça önemli bir yere sahiptir.

Başarılı Bütçe Oluşturma

Başarılı ve Profesyonel Bir Şekilde Bütçe Oluşturma

Şirketlerin ve firmaların satış hedeflerinin belirlenmesi başta olmak üzere üretim, satın alma ve satış yapma planlarının yapılmasında ve maliyet düzenlemelerinin yapılmasında oldukça önemli bir yere sahip olan bütçe belirli adımlar izlenerek ve son derece titiz bir şekilde çalışarak hazırlanmalıdır.

  1. Zaman planlaması yapılmalı: Bütçe hazırlamaya başlamadan önce yapılması gereken ilk iş kesinlikle zaman aralığının belirlenmesi olmalıdır. Bütçe hazırlarken şirket içerisinde bulunan bütün departmanlarda görev alan uzmanlardan destek alınıp kısa ya da uzun vadeli olmak üzere plan çalışması yapılmalıdır. Bütçe hazırlanırken şirketin ihtiyaç duyduğu zaman aralığı net bir şekilde belirlenmelidir.
  2. Bütçenin nakit akışı belirlenmeli: Bütçe hazırlanırken gelecek zamana göre nakit akışının tahminini yapmak gerekmektedir. Bu adım şirket içerisinde ileride yaşanabilecek olan sorunların daha büyük bir hâl almadan önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
  3. Amaçlara yönelik bir bütçe hazırlayın: Bütçe oluştururken kâr ve hasılatlar göz önüne alınarak geçmiş verileri de hesaba katarak geleceğe yönelik tahminler yapılmalıdır.
  4. Sapma ihtimalini iyi analiz edin: Bütçe oluştururken tahmin edilen ve planlanan veriler ile gerçekleşmiş olan tutar arasındaki farkın çok fazla olması, oluşturulan bütçenin verimsiz ve beklenen başarıda olmadığına işaret etmektedir. Bütçe oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi vakit ve masrafları iyi tespit etmek ve gerçekleşmesi muhtemel olan bütçe sapmalarını en aza indirmeye çalışmaktır.
  5. Oluşturulan bütçe devamlı olarak takip edilmelidir: Bütçe hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de kuralların ve belirlenen rakamların net olmasıdır. Bütçeyi devamlı olarak kontrol etmek beklenmedik durumlar ile karşı karşıya kalma ihtimalini en aza indirecektir. Ayrıca bütçe içerisindeki rakamları iyi bir şekilde analiz etmek, geçmiş bütçe çalışmalarını göz önünde bulundurarak ileride zarara uğramamak adına bütçe konusunda güçlü tahminler yapmak ve etkili bir performans çalışması hazırlamak bütçe oluşturma adımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.